Леонов проти Труханова: Чи зможе ресторатор посунути очільника Одеси

5 месяцев ago 0

Інформація про те, що місцеві вибори у таких ключових містах, як Київ, Одеса, Харків та Дніпро можуть відбутися ще цього року, перманентно мусується у ЗМІ.

Журналісти ловлять кожне слово, кожен натяк від представників партії “Слуга народу”, щоб зрозуміти – у грудні чи, все ж таки, навесні 2020 року, чи взагалі наступної осені будуть дострокові місцеві вибори. От в Одесі минулого тижня почалися серйозні зрушення, які можуть означати, що вибори не за горами – про свої мерські амбіції фактично заявив народний депутат від “Слуги народу” Олексій Леонов, якого активно і дієво підтримали однопартійці. Так, хто націлився на крісло на Думській.

Ще рік тому шанси чинного мера Геннадія Труханова зберегти крісло мера виглядали залізобетонними. Він мав величезний і, причому, реальний рейтинг, який врешті-решт навіть зробив можливим похід у центральну владу під маркою партії “Довіряй ділам”, який, щоправда, закінчився грандіозним фіаско. Любов одеситів до Труханова не змогли підірвати ані судові процеси, ані підлещування до президента Петра Порошенка, якого “ватнуватий” електорат мера люто ненавидів. Тому одеський міський голова, за звичайних українських політичних обставин, міг спокійно чекати місцевих виборів – не важливо, чергових чи позачергових: все одно виграє. Але у плани Труханова, як і багатьох інших політиків старої формації, втрутилися президентські, а згодом і парламентські вибори.

“Зелена хвиля”, яку здійняв український народ, водночас змила з мапи історії багатьох важковаговиків, що намагалися потрапити до парламенту. Труханова та хвиля формально не зачепила (хоча він і не пройшов у ВР з “Оппоблоком), адже чергові вибори заплановані на 2020 рік, проте загальні тенденції у державі та вподобання електорату яскраво вказали команді мера на марність перспектив – перемога Труханова на даний час можлива за відсутності серед кандидатів представника “Слуги народу”. Тобто якщо домовитися із Зе-командою грати чесно і прозоро.

Геннадій Труханов не бажає втрачати крісло у міськраді / Фото: Одеська мерія

Подвійний удар

Минулий тиждень показав, що у Зеленського миритися із Трухановим на чолі Одеси не збираються. Тому ресторатор Олексій Леонов, який на виборах у парламент вибив з перегонів самого Сергія Ківалова, пішов у наступ і де-факто заявив про мерські амбіції. На своїй сторінці у Facebook він практично звинуватив адміністрацію Геннадія Труханова у знищенні Одеси. “Одеса – це місто мільйонів одеситів, а не купки дільців, що вирішили продати те невелике, що залишилося в цьому місті. Але цього їм мало, за останні роки міська рада неодноразово брала мільярдні кредити. Так саме мільярдні, суми здаються фантастичними, але це правда. При цьому відсотки величезні, і за чотири роки сума боргу буде подвоєна! Що залишиться після них – розруха, борги і невиконані обіцянки”, – написав Леонов.

Після цього він активізував свою роботу в Одесі: депутатські прийоми та візити на проблемні локації – наприклад, до дому Бофо на Приморському бульварі, який зараз забудовують приватні підприємці, а міська адміністрація не може або скоріше не хоче нічого робити. Крім того, Леонов добився анулювання міським ДАБК умов будівництва багатоповерхівки на вулиці Академіка Глушка, 17, де раніше на території колишнього дитячого садочка спиляли кілька десятків дорослих дерев.

Наступ Леонова підтримав його колега по Верховній Раді Олександр Горенюк, який у Суворовському районі знищив, здавалося б, непереможного Дмитра Голубова. І от зараз молодий нардеп протягом тижня проводив аудит роботи органів міського господарства, результати якого будуть представлені на засіданні Кабінету міністрів.

Все це, безумовно, було б неможливим, якби у Офісі президента не дали б “слугам народу” відмашку, своєрідний “фас” у напряму Труханова і його команди.

“Слуги народу” з Одеси, зліва на право: Артем Дмитрук, Олексій Леонов, Олександр Горенюк / Фото:  Facebook/Олексій Леонов

Мовчання з Думської

На відвертий виклик “слуг народу” мер Одеси Геннадій Труханов ніяк не відреагував. З Думської повіяло тишею. Ані Труханов, ані його язикаті соратники і слова не промовили відносно ситуації. Більше того, сам міський голова почав активно подорожувати Європою, оформлюючи собі довготривалі відрядження: спочатку до Лондону, потім до Брюселю. Останні дві апаратні наради та засідання виконкому провів віце-мер Петро Рябоконь. Експерти таку миролюбність Труханова та його оточення пояснюють просто: страхом та небажанням входити у конфронтацію із Офісом президента. “Ми всі прекрасно знаємо, як Труханов вміє публічно принижувати супротивників: як він змішував із брудом Саакашвілі, Боровика, Гурвіца, активістів “Зеленого листа” тощо. Але він та його підручні принизливо мовчать, хоча фактично на їхній феодальній території нахабно порпаються “чужинці”. Це пояснюється дуже просто – апеляцію по карній справі “Краяну” буде розглядати антикорупційний суд, тому якщо в ОП дадуть відмашку, то Труханова до виборів, образно кажучи, не доживе – його відсторонять від перегонів”, – вважає політолог Дмитро Поливанов.

Ще однією причиною мовчання Труханова є, за даними Depo.Одеса, глибинний конфлікт між мером та бізнесменом Володимиром Галантерником, якого багато хто вважає реальним хазяїном міста. Останній контролює більшу частину фракції “Довіряй ділам” в міськраді та ключових віце-мерів – Світлану Бедрегу, Петра Рябоконя, Олеся Янчука та частково Павла Вугельмана. Конфлікт між Галантерником та Трухановим має давню історію, проте тільки зараз він увійшов у гостру фазу. Подейкують, що у мерії нині йде мовчазна війна між людьми офіційного та тіньового мера – вони не спілкуються одне з одним і не ходять на наради одне до одного. “Труханов зараз намагається перегрупувати свою команду та укріпити своїми відданими кадрами ключові позиції у муніципалітеті, то ж найближчим часом можуть статися певні пересування серед чиновників, – повідомило Depo.Одеса власне джерело в апараті міської ради.

Час – союзник Труханова

Таким чином, до протистояння із “слугами народу” одеський міський голова підійшов у вкрай ослабленому стані. Його рейтинг залишається потужними, але, як показали парламентські вибори, бренд Володимира Зеленського та його політичної сили додає титанічні бонуси будь-якому політику, що йде під зеленим прапором. А якщо додати до цього офіційну та неофіційну допомогу Києва будь-якими ресурсами, то шанси Труханова переобратися стають примарними. Є, звичайно, й альтернативний варіант – Труханов перемагає умовного “Леонова”, але отримує повністю “зелену” міськраду, і стає “весільним генералом”. Тому на Думській зараз моляться на те, що вибори відбулися навіть не навесні 2020 року, а восени, як воно й має бути за законом. За рік рейтинг Зеленського та його партії може впасти, і тоді Труханову буде легше вести діалог зі “слугами народу”.

У низці ЗМІ активно мусується інформація, що Леонов, який кинув виклик Труханову, в певній мірі є людиною того ж Галантерника, і, таким чином, “господар Одеси” у будь-якому розкладі не програє. В то й же час, за інформацією джерел Depo.Одеса у партії “Слуга народу”, Олексія Леонова не погодили у якості офіційного представника на мерських перегонах. Тобто йому дали добро на початок бойових дій, але далеко не факт, що саме він піде в мери від “Слуги народу”. “Це може бути відволікаючим маневром для того, щоб сфокусувати увагу Труханова та його команди саме на Леонові, так мовити, приспати увагу. А потім, у потрібний момент, цілковито може з’явитися інша, більш фактурна фігура, для нейтралізації якої у Труханова та його союзників вже не буде ані часу, ані можливостей”, – припускає Дмитро Поливанов.

Так чи інакше, місцеві вибори стануть надзвичайно цікавими, адже окрім Труханова та представника “Слуги народу” про свої мерські амбіції заявили і Михайло Саакашвілі, і Едуард Гурвіц, і Олег Михайлик. Битва очікується дуже серйозна, адже ставка у цій грі – Одеса.

Джерело