Підтримка “живими” грошами: Де та як отримати в Одесі житлову субсидію за новими правилами

8 месяцев ago 0

У березні 2019 року уряд України запровадив механізм надання житлових субсидій населенню в грошовій формі.

Центральна влада оновила Положення про порядок призначення житлових субсидій. Ще 14 серпня поточного року Кабмін ухвалив постанову № 807 щодо вдосконалення механізму надання субсидій, але люди досі не знають, чи мають вони право на отримання допомоги від держави, чи втратили його.  Директорка департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради Олена Китайська розповіла про механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, про умови призначення та порядок надання цього вида допомоги. Як отримати субсидію, та хто має на неї право за новими правилами – у матеріалі.

Житлова субсидія, як і раніше, поверненню державі не підлягає, тому не варто думати, що людина, яка отримала цю допомогу від держави, або її діти чи онуки колись матимуть сплатити все назад. Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон — з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон — з 1 жовтня по 30 квітня.

Хто не має права на субсидію

Начнемо з неприємного, а саме хто не має права отримувати субсидію на послуги ЖКГ. Перелік не дуже великий, проте у нього потрапляє велика кількість людей. І це не тільки заможні українці, а й ті хто не може документально довести своє право. Отже, людині відмовлять від призначення субсидії у наступних випадках:

– якщо помешкання має площу будинку понад 200 кв. м або 120 кв м, якщо йдеться про квартиру. З цього правила, щоправда, є виняток – багатодітні та прийомні сім’ї;

– якщо людина протягом 12 місяців перед зверненням по субсидію зробила купівлю чи набула в інший законний спосіб (дарування, успадкування, здане в експлуатацію незавершене будівництво тощо) квартиру, житловий будинок, транспортний засіб земельну ділянку тощо, вартістю від 50 тисяч гривень. Однак, виходячи з обставин конкретної сім’ї, комісія, на підставі Акту обстеження соціального експерта, може прийняти й позитивне рішення;

– не має права на субсидію і родина, у якій будь-хто з мешканців працездатного віку протягом трьох місяців не працює. Натомість, можна укласти договір про добровільну участь зі сплатою Єдиного соціального внеску. Його розмір залежить від мінімальної заробітної плати. Після двох місяців сплати людина має право звернутися за житловою субсидією на розгляд комісії. Однак, якщо одразу після призначення субсидії громадянин припиняє сплату, комісія скасовує своє рішення та вимагає повернення суми отриманої субсидії;

– не мають права і ті, чия заробітна плата чи сплата Єдиного соціального внеску менше мінімального. Виключення становлять зареєстровані в Центрі зайнятості, пенсіонери чи мами у декретній відпустці;

– громадяни, які не повернули надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди;

– домогосподарство, яке за даними Єдиного реєстру боржників має заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці.

Збираємо документи на субсидію

Щоб отримати субсидію, варто зібрати пакет необхідних документів. Вони подаються до структурного підрозділу х питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання. Якщо людина винаймає житло або є переселенцем – то документи подаються за місцем фактичного проживання. Отже, ось цей перелік:

– заява про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі — заява);

– декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі — декларація);

– довідки про доходи – у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи, довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

– копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

– договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).

Субсидія “живими” грошима

Житлова субсидія на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, витрат на оплату комунальних послуг та управління багатоквартирним будинком, у якому створено об’єднання, надається громадянам у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору.

Ті одержували житлову субсидію у попередньому опалювальному сезоні у грошовій безготівковій формі, а також ті, хто одержували таку субсидію у грошовій готівковій формі і у них відсутня заборгованість, житлова субсидія на наступний строк призначається у грошовій готівковій формі.

Якщо сума призначеної житлової субсидії перевищує 5 тис. гривень на місяць, її виплата здійснюється у грошовій безготівковій формі.

Громадяни, яким призначено житлову субсидію, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої їм готівкою.

Якщо управитель, об’єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ “Ощадбанк” (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі, вони до 1 червня не мають права вимагати оплати послуг (внесків/платежів) від одержувача субсидії за відповідні неопалювальний та опалювальний періоди.

Виплата житлових субсидій у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок громадянина, якому призначено житлову субсидію, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об’єкти АТ “Укрпошта”.

Особи, які не одержують пенсії, а також одержувачі субсидії, які отримують пенсію в іншій адміністративно-територіальній одиниці (відмінній від місця оформлення субсидії), самостійно надають структурним підрозділам з питань соціального захисту населення інформацію про спосіб виплати та/або реквізити рахунка в уповноваженому банку. До надання відповідних даних одержувачем субсидії її виплата здійснюється через виплатні об’єкти АТ “Укрпошта” за адресою, зазначеною у заяві.

Де в Одесі оформити субсидію

У кожному районі Одеси працюють підрозділи з питань соцзахисту населення, у які можна подати документи для оформлення субсидії:

– Малиновський район – вул. Косовська, 2-д;

– Приморський район – вул. Армійська, 9;

– Київський район – вул. Ак. Корольова, 9;

– Суворовський район – проспект Добровольського, 120-а.

Джерело